Szarvason találkoztak és versenyezetek az ország halőrei
Szeptember 19-én Szarvason kezdetét vette az V. Országos Halőri Verseny és Szakmai Találkozó. A rendezvény házigazdája – immár harmadik alkalommal – a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége. A MOHOSZ tagszervezetei és tagegyesületei által delegált háromfős csapatok – szám szerint 29 – három napon keresztül mérkőztek meg egymással.
A festő környezetben található Liget Wellness és Konferencia Hotel adott otthont a MOHOSZ által megrendezett hagyományos eseménynek. A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége a szakmai versenyen Karácsonyi Tamás, Seregi Benjamin, Szekeres Balázs halászati őrökből álló csapattal vett részt, míg a csapatvezetője Mesterházy József halgazdálkodási csoportvezető volt.
Az első nap a szakmai előadásokról és az elméleti versenyszámról szólt. Dr. Györe Károly igazságügyi szakértő az elektromos halászgépekről tartott előadást. Őt Boros Ferenc Zsolt, a békési tájegység fővadásza követte, aki a nagy kárókatona és az eurázsiai hód gyérítésének jogi hátterét ismertette. Az ebéd után Tóth Zoltán Zsolt alezredes a rendészeti feladatokat ellátó személyekre vonatkozó jogszabályi előírásokat mutatta be gyakorlati példák alapján. Ezek után Pfeifer Rikárd (Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség), Havranek Mihály (Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit ZRT.), Dudás Tibor (Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége) és Donkó Péter (Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége) számolt be a szervezetük által végzett kormorángyérítéssel kapcsolatos tapasztalataikról.
Az első, elméleti versenyszámban a triók két tagjának egy esetleírás alapján kellett halvédelmi szabálysértési feljelentést készítenie, amíg a harmadik versenyzőnek egy 72 kérdésből álló tesztet kellett kitöltenie.
Kedden reggeli után kezdetét vette a további szakmai versenyszámok: vízminőség vizsgálat, haltelepítési gyakorlatban, szakszerű gépjármű átvizsgálás. Számos érdekes feladattal készültek még a szervezők, de természetesen a baráti beszélgetésekre és tapasztalatcserékre is jutott idő a szabadprogramok keretében, mely legalább annyira fontos ebben a rohanó világban, mint szakszerű feladat ellátás gyakorlása.
A harmadik napon zárásként három versenyszámban mérkőztek meg egymással a csapatok, hogy végre kiderülhessen kik az idei év bajnokai. A háromfős csapatokból egy-egy halőr rendhagyó horgászversenyen vett részt. Azért, hogy mindenki azonos feltételekkel induljon ugyanolyan felszerelést, etetőanyagot és csalit kaptak a szervezőktől. Az ötméteres spiccbotokat ott helyben kellett felszerelniük, amihez csak az egységcsomagokban lévő felszerelést használhatták. A nem horgászó csapattagok a csónakos és a casting (célba dobás) versenyszámban mérték össze. A csónakos versenyben a párosnak egy kijelölt pályán evezve kellett végighaladnia, ahol az egyes állomásokon különböző feladatokkal várták őket az éles szemű és szigorú versenybírók. A casting versenyszámban három különböző távolságról – 10, 12 és 18 méter – kellett egy Arenberg célponyvára dobni, és így a lehető legtöbb pontot szerezni.
Az eredményhirdetés előtt dr. Dérer István, a MOHOSZ elnökhelyettese öt halőrnek országos, tizenötnek területi illetékességű megbízást adott át. A Vas megyében területi illetékességű halőri kinevezést vehetett át Mesterházy József a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége halgazdálkodási csoportvezetője.
Az ötödik országos halőri verseny első helyet a Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége, a második helyet a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség, a harmadik helyet a Horgász Egyesületek Zala Megyei Szövetsége érte el. Az izgalmas versenyben a vasi halőrökből álló csapat a tizenhatodik helyen végzett. A vasiak közül a legeredményesebb egyéni versenyző Karácsonyi Tamás volt, akik horgászversenyen az előkelő második helyet szerezte meg.
Köszönjük a szervezőknek, a MOHOSZ-nak a kiváló programokat és a lehetőséget.
Szívből gratulálunk minden helyezést elért csapatnak!