Előnevelt compókkal gazdagodtak a kemensháti vizek
A nagyarányú, fogható méretű pontytelepítés, a lehetőségekkel arányos keszeg és ragadozó telepítések mellett Szövetségünk folyamatosan keresi a lehetőséget egyéb, a vízterületekre hatóságilag jóváhagyott halgazdálkodási tervben „opcionálisan telepíthető halfajok” elnevezéssel szereplő halak telepítésére, melyek faj, korosztály és mennyisége a vízterületek jellegzetességeihez igazodva került megállapításra. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem keszthelyi karával korábban kialakított szakmai kapcsolat alapján kapott lehetőséget megragadva, hivatásos halőreink november 14-én, csütörtökön 20.000 db, recirkulációs rendszerben nevelt kis compó telepítését hajtották végre.
Az előnevelt compók az alábbi vízterületekbe kerültek:
- Marcal folyó bobai szakasza: 4.000 db
- Nagypiriti-tó: 4.000 db
- Celldömölki Téglagyári és Park-tó: 4.000 db
- Merseváti tőzegbánya-tó: 4.000 db
- Herpenyő-patak sótonyi szakasza: 4.000 db
A compó horgászvizekbe történő telepítése a vízterületek halállományának változatosságát hivatott elősegíteni, figyelembe véve a halfaj élőhelyi igényeit. A legtöbb horgász egyet ért abban, hogy a hazai halfauna egyik legszebb békés haláról van szó, melynek csodálatos színezete a környezeti viszonyoktól függően változhat. Érdekessége, hogy a hím (tejes) és a nőstény (ikrás) a hasúszó alapján elkülöníthető.
Kimondottan lassú növekedésű halfaj, mely tömegesen nem fordul elő, így kifogása kellemes meglepetésként éri a horgászt, aki Vas vármegyében az országos horgászrendtől eltérően, a 30 cm alatti példányokat köteles kíméletesen visszabocsátani a vízbe, az ennél nagyobb egyedekből naponta 2 db tartható meg.
Szövetségünk november hónap folyamán további haltelepítéseket tervez, melyről részletesen beszámolunk.