Széchenyi Terv Plusz

2024-es horgászév Vas vármegyében: Eredmények és kihívások

2024.12.31. Megosztom

Minden év végén eljön az idő, hogy visszatekintsünk az elmúlt esztendőre, értékeljük az eredményeket és tanulságokat levonjunk a jövőre nézve. Így van ez most is: örömmel osztjuk meg, hogyan telt az idei év horgászközösségünk számára, milyen kihívásokkal szembesültünk, és milyen eredményeket értünk el.

2024-es horgászév Vas vármegyében: Eredmények és kihívások

Bár nem egy szokványos évet zárunk, az elmúlt időszak nehézségei után talán elkezdtünk visszatalálni a hétköznapok kicsit stabilabb ritmusához. Az inflációs hatások valamelyest enyhültek az év végére, de a gazdaság egész évben hullámzó teljesítményt mutatott, mely természetesen kihat a horgászatra is, mint hazánk és a vármegye legnépszerűbb szabadidős tevékenységére is. A gazdasági környezet nehézségei mellett az idén Vas vármegyében nem maradtunk természeti kihívások nélkül sem. Az év közepén például a Rába és a mellékvízfolyások, mint a Pinka, extrém árvízvédelmi helyzeteket hoztak, melyek mindannyiunk figyelmét és erőforrásait lekötötték. A rendkívüli áradás a Szövetségünk vaskeresztesi központját is érintette, valamint a vaskeresztesi Pinka holtágán létrehozott pihenőhelyeinket is részben megsemmisítette.

Az elmúlt esztendőben horgászközösségünk létszáma ismét növekedésnek indult, amelynek eredményeként 2024-ben már 11.700 tagot számlálunk. A tavalyi évben összesen 11.570-en váltottak érvényes horgászokmányt közösségünkben, így ez összesen 130 fős növekedést jelent a teljes taglétszámban a 2023-as évhez képest. Ez az eredmény nemcsak közösségünk elkötelezettségét tükrözi, hanem azt is, hogy a horgászat továbbra is népszerű és elérhető szabadidős tevékenységként szolgál a társadalom széles rétegei számára.

Különösen örülünk annak, hogy a tavalyi évben 1.765 gyermek váltott állami jegyet, míg idén ez a szám 1.903-ra nőtt. Ez 138 fős növekedést jelent az előző évhez képest, ami figyelemreméltó eredmény a technikai kütyük világában. Ők a jövő horgászai, és számuk növekedése közösségünk hosszú távú fenntarthatóságának és utánpótlásának legfontosabb záloga. Az ifjúság bevonása és támogatása kiemelt célunk marad, hiszen ők azok, akik továbbviszik a horgászat hagyományait és értékeit.Szövetségünk horgásztavainak környezeti állapota is figyelemreméltó fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, köszönhetően a számos közjóléti beruházásnak. Ezen állapotok fenntartásán folyamatosan dolgoztunk az év során, hogy lehetőség szerint mindenki kulturált vízparti környezetet találjon rekreációs tevékenységeihez.

Idén elindult a „Megújuló horgászturisztikai helyszínek Vas megyében” című projektünk, amely a TOP Plusz program keretében, 199,92 millió Ft Európai Uniós vissza nem térítendő támogatással valósul meg. A projekt hét horgászvíz: a Büki horgásztó, a Kőszegi Csónakázó-tó, a Kőszegi téglagyári tó, a Vassurányi tó, a Sárvár-Rábasömjéni horgásztó, a Rába folyó ikervári szakasza és a Vasvári II-es horgásztó környezeti és turisztikai infrastruktúrájának fejlesztését tűzte ki célul. A beruházások tervezése, hatósági egyeztetése teljes mértékben elkészült, és a pályázati projekt végleges műszaki tartalmának jóváhagyását követően megkezdődhet a közbeszerzési eljárás. Reményeink szerint a tényleges fejlesztések jövő évben elindulhatnak, és az időbeli csúszások miatt a projekt kivitelezése várhatóan 2026 közepére fejeződik be, a fejlesztések jelentős előrelépést hoznak a vármegye közösségi horgászati lehetőségeiben.

A cél továbbra is, hogy a fejlesztések révén az érintett halgazdálkodási vízterületek és környezetük még inkább kielégítsék a látogatók rekreációs igényeit, rendezettebb környezetet biztosítva a szabadidő eltöltéséhez. A tervezett beruházások – például utak, parkolók, horgászhelyek, pihenőhelyek, mozgáskorlátozottak számára kialakított helyek, rendezvényterek és tábori illemhelyek – nemcsak a horgászokat, hanem a helyi lakosságot és a turistákat is szolgálják, hozzájárulva a településkép javításához és a térség fejlődéséhez.

A horgásztagság folyamatos gyarapodása mellett minden évben arra törekszünk, hogy minél többen váltsanak területi horgászjegyet az általunk kezelt vizekre. Örömmel jelenthetjük, hogy idén a kiemelt jelentőségű felnőtt éves területi jegyek (komplett megyei, 3 tó+ folyóvizek, folyóvízi, részletjegy) eladása növekedett: összesen 2664 fő váltott éves jegyet. A felnőtt horgászok közül összességében 3331 fő váltott valamilyen szövetségi éves területi jegyet, ami szintén nőtt a tavalyi évhez képest. Sőt, a napi horgászjegyek száma is növekedett, így az egyéb területeken tapasztalt kieséseket és drágulásokat sikerült kompenzálni a halasítás folyamatos fenntartása mellett. A vasi vizek partján továbbra is egyre többen találnak pihenésre és feltöltődésre lehetőséget, ami számunkra igazi öröm és elismerés. Bár a jegyárak januári emelkedése mellett  és a 2023.évben tapasztalt visszaesés aggodalomra adott okot, az idei eredmények azt mutatják, hogy a horgászat iránti lelkesedés töretlen.

Idén, a területi horgászjegyek árának emelése, a halárak enyhe csökkenése, valamint a MOHOSZ és a tagegyesületek által biztosított halasítási támogatásoknak köszönhetően sikerült közel 125 millió forint értékben őshonos halakat vásárolnunk vizeink számára. Ennek eredményeként fogható méretű pontyból 54.260 kg, vegyes keszegből 20.610 kg, egyéb halfajokból egy-kétnyaras korosztályban 4.787 kg (süllő, csuka, balin, compó, kecsege…stb) és 32.000 db előnevelt hal (márna, compó, csuka) került a vasi vizekbe. A horgászati elvárásoknak megfelelő éves ragadozóhal-mennyiség elérte a 4065 kg-ot. Ez nemcsak a ragadozó halállomány fenntartását, hanem a horgásztársak változatos halfogási lehetőségeinek fokozását is szolgálja. Külön köszönetünket fejezzük ki a Magyar Országos Horgász Szövetségnek és a támogatásban részt vett egyesületeknek a segítségükért. 2024-ben is számos rendezvényt szervezett Szövetségünk a horgász versenysport területén, közel 20 eseménynek voltunk fő- vagy társrendezői. A versenyek szinte mind telt házzal zajlottak, és a horgászok pozitív visszajelzései alapján problémamentesen valósultak meg. Idén ismét sikeresen lezajlott a "Vasi Vizek Legjobb Sporthorgásza" versenysorozat, melynek névadó szponzora, a Garbolino - TackleBait cég már harmadik éve, és 2025-ben is folytatódik a partnerség.

A MOHOSZ IX. Freestyle Method Feeder OB, döntőbajnokságán 548 induló vett részt, és a Vas vármegyei Abért tavon rendeztük az egyik elő és középdöntőt. Tavaszi szezonunkban 12 csapattal és 48 indulóval indítottuk a XIX Vasi Vizeken Általános Iskolai vetélkedőt, és megye szerte önkéntesek és kollégák bevonásával  több horgászszakkörrel, tanodával, ifjúsági programmal  biztosítottuk a megye horgászutánpótlás nevelését. Augusztus elején Vaskeresztesen a horgásztáborunkban 33 gyermek vett részt - kedvezményes áron - bentlakásos és napközis rendszerben a megye minden részéből. Ifjúsági programjaink a MOHOSZ Horgász Utánpótlás-nevelési és Oktatási Program részbeli támogatásával valósultak meg.

A Szövetségünk immár tízedik alkalommal rendezte meg a Pinka-völgyi Halas Napot július közepén, ami a kezdetekkor egy halételek fogyasztását népszerűsítő programnak indult, de mára igazi gasztronómiai különlegesség a megye programpalettáján.

Az idei integrált horgászdélután immár hatodik alkalommal valósult meg, melyet a Vas Vármegyei ÉFOÉSZ Egyesület és a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége közösen szervezett a Szombathelyi Csónakázó tavon. Az integrált horgászdélután célja továbbra is a közösségépítés, melyen  14 csapatban egy-egy gyakorlott horgász „dolgozott” együtt két fogyatékkal élő versenyzővel.

Decemberben horgászati és horgászturisztikai megállapodást kötött dr. Szűcs Lajos, a MOHOSZ elnöke, és Seregi Miklós, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége elnöke. A megállapodás értelmében a Döröskei-víztározó 2025. január 1-től a Vas vármegyei horgászok számára elérhető lesz, a vasi vizekre kiadott napi, heti és éves horgászjegyek érvényesek lesznek a területen.  (Erről itt írtunk részletesen>>>). Fontos megemlíteni, hogy jövőre a vasi területi jegyek nem drágulnak és így a horgászható vízterületek száma sem csökken, annak ellenére, hogy a Gersekaráti Sárvíz-tavat a helyi önkormányzat maga hasznosítja 2025. február 01-től.

Programjainkról, aktualitásainkról rendszeresen és részletesen beszámolt Szövetségünk kiemelt médiatámogatója a Vas Népe, mely napilapban kétheti rendszerességgel olvasható horgászoldal a vasi vizek történéseiről. A Szombathelyi Televízió is minden fontosabb eseményünkről, aktualitásunkról szintén tudósított és a felvételek honlapunk videó galériájába elérhetőek. Büszkék lehetünk arra, hogy közösségünk, a vármegye legnagyobb civil szervezeteként, továbbra is megőrizte jelentőségét. A horgászok, a horgászvezetők és az ágazatban dolgozók, önkéntesek, partnerek, támogatók közös felelősségvállalása és méltányos döntései nélkül mindez nem valósulhatott volna meg, melyet ezúton is köszönünk!

A mögöttünk hagyott évben voltak nehézségek, a közös munka és a közös remény az, ami értelmet ad a jövőnknek. Hiszünk abban, hogy a következő év még több lehetőséget és újabb sikereket tartogat horgászközösségünk számára.

Zárszóként emlékeztetni kívánjuk a horgásztársakat, hogy a  2024-es állami éves jegyek 2025. január 31-ig érvényesek, így gond nélkül folytatható a horgászat az év elején.  A 2025. évi állami horgászjegyek minden tagszervezetünknél már elérhetőek és reményeink szerint a területi jegyek akciós megvásárlása is gördülékenyen megkezdődhet januárban. Előzetesen tájékozódjanak az egyesületek ügyfélfogadási rendjéről és tartsák be a jegyértékesítő helyek egyedi előírásait.

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége ezúton kíván Egészségben és Horgászélményekben Gazdag Új Esztendőt minden horgásztársnak!

KÖSZÖNJÜK A BIZALMAT A 2024. ÉVBEN!



Horgászapró

Kiemelt szállásajánlatok

Közösség
Elérhetőség

Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége
Cím: 9795 Vaskeresztes 165/4 hrsz.
Tel: +36 94 506 835
Fax: +36 94 506 836
Mobil: +36 70 33 99 703
Email: info@vasivizeken.hu
Web: www.vasivizeken.hu

Időjárás

Szombathely

3.36°  Páratartalom: 49%