Fogási napló vezetése is egyszerűsödik
Az egyes halászati tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 44/2014. (IV. 14.) VM rendelet által tartalmazott módosítások közül a horgászok számára legfontosabb a halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet technikai módosítása. A módosításokra a rendelet hatályba lépése óta kialakult gyakorlatot megismerve volt szükség, a horgászok adminisztrációs terheinek csökkentése, illetve a törvényi rendelkezésekkel való összhang megteremtése, az értelmezési nehézségek feloldása céljából. A most elfogadott módosításokkal például egyszerűsödik a horgászok számára a fogási napló vezetése és csak akkor kell beírniuk a vízterület megnevezését, ha halat fognak ki és tartanak meg, amelynek beírása kötelező. (A horgászat megkezdése előtt a fogási naplóban lévő naptárban a horgászattal töltött napot jelölni kell továbbra is a horgászat megkezdése előtt. )
A módosítás újabb vízterületeket nyit meg a legálisan horgászók számára azáltal, hogy az olyan nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken is engedélyezi a horgászatot, melyeken a halgazdálkodási jogot az állam nem engedte át, illetve melyeken átmenetileg nem volt vízhasznosító. Ezentúl e vizeken a nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületekhez hasonló feltételekkel, állami horgászjeggyel lehet horgászni. Az őshonos halakat a megfogásuk után vissza kell engedni, az idegenhonos halak viszont megtarthatók (az ilyen vízterületeken kifogott idegenhonos halat a fogási naplóba sem kell bejegyezni).
A gyakorlati tapasztalatok indokolják azt a módosítást is, mely szerint a kívülről a horogra akadt halat is meg lehet tartani akkor, ha az akadás a fejrészen történt. A halak táplálkozási viselkedése alapján, illetve a bevágás és a fárasztás során ugyanis véletlenül az is előfordulhat, hogy a horog vagy adott esetben több horog nem a szájnyílásba, hanem annak környékén a fej egyéb részébe akad. A jogszabályon belüli koherencia megteremtése érdekében tett módosítás, hogy a megfogott inváziós idegenhonos halakat az említett kívülről akadás esetén vissza kell engedni a vízbe.
A módosítások oka, hogy a jogszabály hatályba lépése óta, a gyakorlati tapasztalatok alapján olyan új szempontok merültek fel, melyek indokolttá tették a szabályozás egyszerűsítését, pontosítását, melyek az egységes jogalkalmazást segítik.
A 133/2013 számú rendelet részletes módosításai, pontos szövege megtekinthető itt >>>